W przeciwieństwie do drobnoziarnistego kuskusu z Afryki Północnej z kaszy manny, kuskus izraelski ma większe granulki, przypominające maleńkie perły wykonane z pieczonej pszenicy. Rezultatem jest produkt podobny do makaronu, który pozostaje twardy po ugotowaniu i ma pyszny tostowy smak pszenicy, podobny do sardyńskiego makaronu fregola sarda. Ze względu na swój kształt i rozmiar kuskus izraelski jest czasami sprzedawany jako kuskus perłowy. Jednak w Izraelu nazywa się „ptitim”, co po hebrajsku oznacza „płatki”.
- 👫 – 4
- ⏳ – 30 minut ➕ marynowanie
- 🇵🇱 – Polska
✅ Składniki
- ✅ – 300 g tofu
- ✅ – 3 ząbki czosnku startego
- ✅ – 5 łyżek sosu sojowego
- ✅ – 3 łyżki oleju sezamowego
- ✅ – 1 sok z cytryny
- ✅ – 3 łyżki miodu
- ✅ – 1 łyżka wędzonej papryki
- ✅ – 1 łyżka słodkiej papryki
- ✅ – Sól
- ✅ – Pieprz świeżo zmielony
- ✅ – 150 g gigantycznego kuskusa
- ✅ – Garść prażonego sezamu
- ✅ – Świeży imbir
- ✅ – 300-400 g cukru
- ✅ – 250 ml wody
- ✅ – Pak Choi
- ✅ – Olej roślinny
🛠️ Przygotowanie
- 🍻 – Tofu i imbir przygotuj dzień wcześniej.
- 🍻 – Tofu pokrój na ok. 0.5 cm grubości kawałki.
- 🍻 – Sos sojowy wymieszaj z olejem sezamowy, modem, sokiem z cytryny, wędzoną i słodką papryką, czosnkiem, solą i pieprzem.
- 🍻 – Włóż kawałki tofu do marynaty i schowaj do lodówki.
- 🍻 – Imbir obierz i pokrój na cienkie płatki.
- 🍻 – Włóż je do rondla, zalej wodą i gotuj ok. 45-60 minut.
- 🍻 – Następnie pozostaw pół szklanki wody z gotowania imbiru, resztę odlej.
- 🍻 – Wlej pozostawioną wodę, dodaj cukier i gotuj, na średniej temperaturze ok. 30 minut lub do momentu, kiedy płyny odparują i zrobi się gęsty karmel.
- 🍻 – Przełóż imbir szczypcami na siatkę do przestygnięcia i pozostaw na 24 lub więcej godzin.
- 🍻 – Szklankę kuskusa wsyp do rondla, wlej 2 szklanki wody i gotuj ok. 10 minut, następnie zdejmij z palnika, przykryj pokrywką i pozostaw na ok. 10 minut.
- 🍻 – Następnie wsyp garść prażonego sezamu, dopraw solą i pieprzem, wymieszaj.
- 🍻 – Pak Choi przekrój na pół, wzdłuż, skrop oliwą i wstaw na kilka minut pod grill w piekarniku.
- 🍻 – Rozgrzej nieprzywierającą patelnię i wlej z 2-3 łyżki oleju, połóż kawałki tofu i obsmaż je z każdej strony dość mocno.
- 🍻 – Nałóż kuskus, tofu, imbir, pak choi i zjadaj.
- 🍻 – Gotowe.
Smacznego
Zapraszam na kulinarna grupę na Facebook “Facet w kuchni – gotowanie pod wpływem”
Link do grupy kryje się pod zdjęciem powyżej



