5 składników / 5 ingredients Belgia / Belgium Deser/Dessert

Biały Rosjanin vel. Big Lebowski Faceta w Kuchni

Biały Rosjanin vel. Big Lebowski. Cóż wspólnego ma drink z filmem, wyjaśni się poniżej, ale zacznijmy od początku.Koktajle istnieją od zawsze. W rzeczywistości pierwsze udokumentowane użycie tego terminu w odniesieniu do mikstury alkoholowej pojawiło się w londyńskiej publikacji w 1798 r. W ciągu następnej dekady termin ten był coraz częściej używany w różnego rodzaju publikacjach. To tylko historia nazwy, historycy uważają, że koktajle powstały dużo wcześniej i oznacza to, że koktajli istnieją co najmniej 200 lat, a w tym czasie niektóre z tych koktajli są popularne do dziś, Martini, Margarita, Caipirinha i Manhattan, to kilka z nich. Biały Rosjanin to koktajl zrobiony z wódki, likieru kawowego i śmietany podawany z lodem, chociaż często składnik śmietanki zastępuje mleko. Napój powstał w 1949 roku, kiedy belgijski barman Gustave Tops stworzył koktajl, wraz z jego siostrzanym koktajlem, czarnym Rosjaninem, Białym Rosjaninem bez śmietanki, w Hotelu Metropole w Brukseli na cześć Perle Mesty, ówczesnego ambasadora USA. Belgia to nie Rosja, skąd zatem nazwa ❓ koktajl nie bierze swojej nazwy od kraju pochodzenia, ale, odziedziczył Rosję w nazwie, ponieważ głównym składnikiem jest wódka. Chociaż koktajl stał się dość popularny, nadal nie był tak ceniony, jak inne słynne koktajle, ale wszystko zmieniło się w 1998 roku, i tutaj odpowiedź na drugie pytanie, kiedy ukazał się kultowy, klasyczny film The Big Lebowski, a koktajl stał się gwiazdą, jaką znamy dzisiaj. W rzeczywistości, zanim film przyniósł koktajlowi miliony nowych fanów, zaczął stopniowo zanikać i trącić na popularności. To The Dude, czyli Koleś, który konsekwentnie pije Białego Rosjanina przez cały film, przywrócił koktajl z krawędzi niemalże śmierci. Film okazał się wielkim sukcesem i oczywiście fani filmu poszli w ślady kolesia, a koktajl wrócił znów do łask. Dziś można nawet znaleźć różne odmiany Białego Ruskiego, co jeszcze bardziej przemawia do rosnącej popularności koktajlu, jest Biały Kanadyjczyk, który zamiast śmietany jest z mleka kozim, Biały Meksykanin, który zamiast śmietany używa horchaty, Biały Kubańczyk, który jest z rumem zamiast wódki, Biały Belg, który jest wytwarzany z likieru czekoladowego zamiast likieru kawowego i Brudny Rosjanin, który jest wytwarzany z mlekiem czekoladowym zamiast śmietanki. Faceta w Kuchni zaprasza na klasycznego Białego Rosjanina.

 • ? – kilka szklanek
 • ⏰ – kilka sekund ale trzyma dłużej
 • ?? – Belgia

✅ Składniki

 • ✅ Wódka
 • ✅ Likier kawowy
 • ✅ Śmietana ewentualnie mleko
 • ✅ Lód
 • ✅ Szklanka

?️ Przygotowanie i konsumpcja

 • ?️ Wlej dwie miarki wódki, jedną koktajlu i jedną śmietany do szklanki wypełnionej lodem, zamieszaj.
 • ?️ Zrób niespodziankę ukochanej osobie.
 • ?️ Siądź z pełnoletnim oczywście synem w kuchni i pogadaj o życiu i śmierci.
 • ?️ Zaproś znajomych i przyjaciół jeśli chcesz wypić w doborowy towarzystwie.
 • ?️ Usiądź wygodnie w fotelu, zgaś światło, włącz ulubioną muzykę i się zrelaksuj.
 • ?️ Możliwości jest wiele na Białego Rosjanina.

? Zdrówko

Facet w Kuchni to ja. Jeśli podoba Ci się moje dzisiejsze danie i chciałbyś znaleźć więcej wspaniałych dań stworzonych przez amatorów i zawodowców, uczestników MasterChefa, jak i bohaterów we własnej kuchni, zawodowych kucharzy czy cukierników, wszystko we wspaniałej atmosferze i okraszone dobrym alkoholem, Zapraszam Cię na grupę kulinarną na Facebook, którą założyłem:

„Facet w kuchni-gotowanie pod wpływem”

Link do grupy znajdziesz pod zdjęciem.

https://www.facebook.com/groups/752650905180228/?ref=share

Zapraszam ponownie.

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

2 komentarze

 1. Agata Olechno :

  Jestem zdecydowanie na tak ????

  1. Na zdrówko ?

Skomentuj

%d bloggers like this: