Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Bez mięsa / Without meat Izrael / Israel Low carb - high protein - fit Polska / Poland Rumunia / Romania Śniadanie/Breakfast

Shakshuka

Shakshuka

Shakshuka idealne śniadanie

Shakshuka

Shakshuka przed kolejną podróżą kulinarną, która będzie bardzo daleka i należy opróżnić lodówkę na nowe składniki. 

Grzanka z Shakshouka

Choć Shakshuka to podstawowe śniadanie i danie z Izraela, które zjesz wszędzie czy to w restauracji, czy domu. Niewątpliwie trzeba wyjaśnić, że Shakshuka to danie międzynarodowe. Różne wersje shakshuki mięsne i bezmięsne, czerwone i zielone, zjesz na całym świecie. 

Jajka i sos

Nazwa Shakshuka zasadniczo oznacza – wszytsko pomieszane – i w rzeczywistości tak jest. Oczywiście jak już wspomniałem to tradycyjne śniadanie izraelskie, chociaż historycy uważają, że pochodzi Jemenu lub Tunezji. Według innych badaczy, że pochodzi z Imperium Osmańskiego, które niegdyś podbiło ziemie Rumuńskie, więc tak daleko nie odbiegliśmy od ostatniej podróży kulinarnej. 

Szakszuka

Shakshuka, na którą Cię Zapraszam to śniadanie idealne, szybkie i czyste, bo podaje się je z patelni, na której się ją robiło. 

Na zakończenie życzę Ci smacznego. 

Składniki potrzebne do zrobienia Shakshuki

Shakshuka jak ją przygotować

 • Jest to banalnie proste.
 • Jeśli masz już gotową pastę Zakuscă, wlej ją na dużą patelnię i podgrzej.
 • Zrób otwory w sosie na jajka, wbij je, pokrusz fetę, zmniejsz temperaturę, przykryj patelnię pokrywką i zagrzej, aż jajka się zetną.
 • Pieczywo zrób jak lubi.
 • Użyłem pietruszki, ale dodaj zioła, jakie masz i lubisz.
 • Zjadaj, póki jest ciepłe.

Jeśli spodobał Ci się mój przepis proszę daj mi znać w komentarzu. Napisz również jakie dania, smaki chciałbyś zobaczyć na moim blogu.

Grzanka i szakszuka

Z pewnością, mnóstwo wspaniałych dań, znajdziesz również na grupie kulinarnej na Facebook „Facet w kuchni – gotowanie pod wpływem”, którą założyłem specjalnie dla Ciebie.

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

7 komentarzy

 1. Michau :

  Pychotka prosze Szefa R. 🙂

  1. Ależ dziękuję bardzo pracownikowi służby zdrowia ????

 2. Agata :

  Przepysznie ???

  1. Dziękuję bardzo ?

 3. […] Taktouka bliźniaczo podobna sałatka do wczorajszego Zaalouka i konkurencja dla Shakshuki❓ […]

 4. […] tak mój drogi czytelniku, to nie jest Shakshuka, tylko danie typowe dla północy Włoch, a w szczególności dla […]

 5. […] bulion niemalże odparuje, wbij jajka i podobnie jak w – Shakshuka, lub Jajka po Piemoncku, lub Taktouka– możesz je zrobić w piekarniku lub przykryć […]

Skomentuj

[instagram-feed]