Deser/Dessert Oman / Oman

Daktylowy chleb czyli Omani Maldouf

Daktylowy chleb czyli Omani Maldouf

Daktylowy chleb, czyli Omani Maldouf tak zwany FlatBread Dats

Daktylowy chleb czyli Omani Maldouf

Daktylowy chleb, czyli Omani Maldouf tak zwany FlatBread Dats.

Przede wszystkim musimy sobie wyjaśnić, czym dla krajów islamskich są daktyle. Zgodnie z islamską tradycją drzewo daktylowe jest drzewem życia w Ogrodzie Eden. Daktyle od tysięcy lat były podstawowym pożywaniem na Bliskich Wschodzie i w dolinie Indusu. Mówi się, że spożycie piętnastu daktyli dziennie, zaspokoi dzienne zapotrzebowanie w witaminy i minerały potrzebne do przeżycia.

FlatBread chleb z daktyli

Dojrzałe daktyle zawierają do 80% cukru, co oczywiście sprawia, że są idealnym zamiennikiem dla cukru, ale to nie wszystko. Zawierają również białko, błonnik, przeciwutleniacze.

Daktyle w Omanie, ale też innych krajach z regionu są podawane do wszystkiego, do kawy z odrobiną kardamonu na przywitanie gości, ale także po każdym posiłku.

Daktylowy chleb to moje ostatnie danie z podróży kulinarnej do Omanu, która była bardzo słodka i egzotyczna.

Na zakończenie mojej przydługiej wypowiedzi, chciałem Cię zaprosić na jutro, bo od jutro nowa podróż, która dla mnie ma znacznie sentymentalne, odwiedziłem kraj mojej podróży kulinarnej ponad pół wieku temu…

Zapraszam do…

Omani Maldouf chleb daktylowy
 • 🥞 – 8 sztuk
 • ⏰ – 80 minut
 • 🇴🇲 – Oman

Przede wszystkim potrzebujemy następujących składników

 • 150-180 g suszonych daktyli
 • 1 jajko
 • Szczypta soli
 • 30-40 g rozpuszczonego masła
 • 3-4 szklanki mąki

Mamy składniki, to oczywiście bierzemy się do roboty

 • Po pierwsze, bo praca nad daktylowy chlebem, przebiega w kilku etapach. Włóż daktyle do pojemnika i zalej 1 centymetr powyżej daktyli wrzątkiem i pozostaw na 25-30 minut. 
 • Jak było po pierwsze, musi być po drugie, kiedy daktyle będą miękkie, użyj blendera ręcznego, następnie przeciśnij powstałą papkę przez sitko. 
 • Po trzecie do gładkiej papki z daktyli dodaj jajko, szczyptę soli 2-3 łyżki masła i mąkę. Dodawaj tyle mąki, by powstało gładkie ciasto, które nie lepi się do rąk, utwórz kulę i przykryj miskę folią spożywczą na 25-30 minut. 
 • Teraz to chyba po czwarte, odrywaj kawałki ciast i uformuj kulki wielości hmmm jak mandarynka, lub piłka od golfa. 
 • Po piąte i najważniejsze z okrągłego placka, który powstanie po rozwałkowaniu kul ciasta, musisz zrobić mały prostokąt. W tym celu, kiedy rozwałkujesz kulę na ok. 20-centymetrowej średnicy placek, pomaluj go masłem i złóż najpierw boki do środka, a następnie złóż go na pół i wtedy powstanie prostokąt, który musisz rozwałkować, do grubości ok. 0,25.cm.
 • Teraz to już z górki, rozgrzej nieprzywierającą patelnię i smaż bez tłuszczu daktylowy chleb, z każdej strony, ok. 2-3 minuty. 

Podczas gdy ja szykuję kolejny przepis. Ty jeśli spodobała Ci się ten, zostaw swój komentarz pod postem, będzie mi bardzo miło. Dziękuję.

Omani Maldouf chleb daktylowy FlatBread

Jeśli szukasz inspiracji w Kuchni, to zapraszam na grupę kulinarną na Facebook „Facet w kuchni – gotowanie pod wpływem”. Bez wątpienia najlepsza grupa kulinarna, wspaniali ludzie, piękne potrawy nie tylko z Polski, ale z całego świata, świetne zdjęcie profesjonalistów, ale także amatorów, konkursy z nagrodami od Diego Totti czy Domu Oliwnego i 40procent.pl Lepsza Strona Wódki.

Zapraszam Cię w to jedyne w swoim rodzaju miejsce na FB.

Placek Maldouf

Oczywiście to nie jedyne danie z Omanu, które znajdziesz na mojej stronie.

Przygotowanie datylowego chleba

Możesz również polubić…

4 komentarze

 1. Agata :

  Superancko 🤩👏👏👏👏

  1. I słodko 😉

 2. Kołodziej :

  Nic dodać nic ująć przepysznie brawo Ty 😘

  1. Dziękuj ❤️❤️❤️ i buziaki

Skomentuj

%d bloggers like this: