Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Grecja / Greece Kolacja / Supper

Kalafior po Grecku czyli Kounoupídi kapamá-Κουνουπίδι καπαμά

Grecki Kalafior

Kalafior po Grecku Kounoupídi kapamá

Kalafior po Grecku Κουνουπίδι καπαμά

Kalafior po Grecku, czyli Kounoupídi kapamá-Κουνουπίδι καπαμά swoje korzenie może mieć w Kuchni Tureckiej.

Przede wszystkim wyjaśnię dlaczego, termin – kapamas – odnosi się do tureckiej techniki gotowania – kapakomenos -, czyli gotowania potrawa, pod pokrywką, potrawa o silnym smaku i aromacie.

Kalafior z Grecji

Gotowanie w ten sposób, odbywa się na mały ogniu, lub niskiej temperaturze i najczęściej są to różnego rodzaju mięsa pokrojone na małe kawałki.

Klasyczna – kapama – to wołowina lub jagnięcina, ale oczywiście może to być również, kurczak, królik, zając, wieprzowina czy chociaż by ośmiornica.

Kalafior po Grecku, gotowy tą techniką jest wyjątkowy i może być wspaniałą alternatywą na postny, bezmięsny posiłek.

Grecki Kalafior

Na zakończenie mojej przydługiej wypowiedzi życzę Ci smacznego. 

  • ? – 2-4
  • ⏰ – 30-40 minut
  • ?? – Grecja

Oczywiście potrzebujemy kilku składników

  • 0/5 szklanki oliwy z oliwek najwyższej jakości, którą znajdziesz tutaj
  • 1 kalafior pokrojony w różyczki
  • 1 cebula, drobno posiekana
  • 2 ząbki czosnku, drobno pokrojone
  • 1 laska cynamonu
  • Sól
  • Pieprz świeżo zmielony
  • 1 łyżeczka płatków chili
  • 200 g pomidorków koktajlowych bez skórki
  • Feta pokruszona

Jeśli mamy potrzebne składniki, to działamy

  • W pierwszej kolejności rozgrzej wysoki rondel z grubym dnem, wlej oliwę z oliwek, dodaj kalafior, surowy i podsmaż go dość mocno.
  • Kiedy kalafior będzie miał już oznaki działania wysokiej temperatury, czyli będzie mieć złoto – brązowy kolor, wyjmij go łyżka z dziurami na talerzyk.
  • Po drugie wrzuć do rondla cebulę, chwilę podsmaż, dodaj czosnek, chwilę podsmaż, teraz dodaj pomidorki, cynamon i kalafior, wlej kubek wody, zagotuj, zmniejsz temperaturę i gotuj pod przykryciem jakieś 25 minut, lub do momentu, kiedy kalafior będzie miękki, ale nie rozgotowana.
  • Na koniec nałóż na talerz, posyp pokruszoną fetą, płatkami chili i polej oliwą z oliwek najlepiej z Domu Oliwnego.

Podczas gdy ja szykuję kolejny Grecki przepis. Ty jeśli spodobała Ci się ten, zostaw swój komentarz pod postem, będzie mi bardzo miło. Dziękuję.

Kalafior po Grecku

Jeśli szukasz inspiracji w Kuchni, to zapraszam na grupę kulinarną na Facebook „Facet w kuchni – gotowanie pod wpływem”. Bez wątpienia najlepsza grupa kulinarna, wspaniali ludzie, piękne potrawy nie tylko z Polski, ale z całego świata. Świetne zdjęcie profesjonalistów, ale także amatorów.

Zapraszam Cię w to jedyne w swoim rodzaju miejsce na FB

Κουνουπίδι καπαμά

Oczywiście to nie jedyne danie z Grecji, które znajdziesz na mojej stronie.

Czy wiesz, że…

Oliwa z oliwek ma wysoką temperatura „dymienia” (około 210ºC) i jest znacznie wyższa niż temperatura idealna do smażenia potraw (180ºC). Tłuszcze o niższych punktach krytycznych, takie jak kukurydza i masło, rozkładają się w tej temperaturze i tworzą toksyny. Oliwą z oliwek o niższej kwasowości ma wyższy „punkt dymienia”.

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

6 komentarzy

  1. Kołodziej :

    Degustacja fantastyczna i smaczne danie ❤❤❤

    1. Bardzo dziękuję ❤️

  2. kasia :

    cynamon mnie zaskoczył:)musi być ciekawe w smaku to danie.Pokusze się o zrobienie.Robię kalafior panierowany,ale to nie to samo ,No i ten cynamon….

    1. Smakuje wyśmienicie ?

  3. Iwona :

    Zastanawia mnie dlaczego wpisane są pomidorki koktajlowe, które szczególnie o tej porze roku są drogie. Skoro i tak mają się rozgotować to czy nie lepiej wykorzystać pomidory z puszki? Pomysł dania ciekawy i jutro na pewno wypróbuję – z własną modyfikacją ?

    1. Ależ możesz wykorzystać pomidory z puszki, ja lubię koktajlowe i u mnie kosztują ciągle tyle samo.

Skomentuj

[instagram-feed]