Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Suchy Chleb dla... / Dry Bread for ... Włochy / Italy

Chlebowa zupa Pancotto

Chlebowa zupa

Chlebowa zupa

Chlebowa zupa

Chlebowa zupa, czyli Pancotto. Istnieje odwieczny spór między różnymi regionami Włoch o pochodzenie tej zupy z chleba, zwanej Pancotto.

Jedno jest pewne, że jest to typowa Cucina Povera, czyli pożywienie ludzi biednych.

Faktem jest też to, że Pancotto ma dwa podstawowe składniki: czerstwy chleb i wodę. W zależności od praktycznie wszystkiego, czyli regionu, pory roku, dzielnicy, ulicy, domu czy też kucharza lub kucharki ? można w niej znaleźć różne dodatki. Od warzyw, poprzez sery na mięsie lub wędlinach kończąc.

Grana Padano Chleb i woda

Pierwsze wzmianki o Pancotto zostały spisane po łacinie przez niejakiego Apicjusza, który dokonał spisu dzieł z IV-V wieku opisujących kuchnię Starożytnego Rzymu. Dziełem tym jest „De re coquinaria” .

Przez stulecia Chlebowa Zupa rozprzestrzeniła się po całych Włoszech, gdzie przyjęła cechy regionu i zmieniła nazwę. Na przykład w Piemoncie, Lombardii i Veneto nazywa się – panada, a w Ligurii -pancheuto.

W Orsara di Puglia znajduje się piekarnia powstała w 1526 roku, w której to przyjmowano zlecenia na wypiek dużych bochenków chleba, które następnie po 10-15 dniach nadawały się na Pancotto.

Patrząc na historię Pancotto można dojść ? do wniosku, że każda włoska zupa z czerstwym chlebem ma jednego przodka i jest nim właśnie chlebowa zupa.

Pancotto zupa z chleba

Na zakończenie mojej przydługiej i jakże nudnej opowieści, życzę Ci smacznego.

Oczywiście potrzebujemy kilku składników

  • Chleb – 800 gram bardzo stary, nawet do 15 dni ?
  • Woda – 1 litr
  • Sól – do smaku
  • Pieprz świeżo zmielony – do smaku
  • Grana Padano – garść
  • Pancetta – 200 gram
  • Oliwa z oliwek najwyższej jakości oczywiście z Domu Oliwnego, którą możesz nabyć tutaj
Pancotto

Jeśli mamy już składniki, Chlebowa zupa sama się nie zrobi

  • Po pierwsze pokrój chleb na mniejsze kawałki i włóż do rondla. Wlej wodę i gotuj pod przykryciem jakieś 25 minut, aż chleb wchłonie całkowicie wodę.
  • W międzyczasie rozgrzej nieprzywierającą patelnię i wlej dwie łyżki oliwy z oliwek i wrzuć Pancette, lekko ją podsmaż.
  • Po drugie zupę chlebową dopraw solą, pieprzem, Grana Padano, dodaj zawartość patelni i wymieszaj.
  • Na koniec nałóż i zjedz.
Dom Oliwny - LoLive - Pancotto

Jeśli nie lubisz z jakichś powodów blogów ?

A masz Instagram, zapraszam do obserwowania mojego skromnego profilu, gdzie już od jakiegoś czasu są przepisy pod zdjęciami.

Będzie mi oczywiście bardzo miło.

Pozdrawiam Rafalcook.

Wystarczy kliknąć zdjęcie poniżej ⤵️

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Agata :

    Świetnie ???

    1. Dziękuję bardzo ??

Skomentuj

[instagram-feed]