Argentyna / Argentina Deser/Dessert

Dulce de Leche

Kajmak czyli dulce de Leche

Dulce de Leche to przysmak, dodatek, który potrzebuje tylko trzech składników i odrobiny cierpliwości.

Kajmak

Urugwaj, Argentyna, Chile, Kolumbia i Peru to tylko niektóre z krajów Ameryki Łacińskiej, które spierają się o wynalezienie tego przysmaku, chociaż tylko Urugwaj i Argentyna nazywają go Dulce de Leche.

W 2003 roku Argentyna próbowała wpisać go na listę Unesco, jako argentyńskie dziedzictwo kulturowe, jednak nie udało się.

Dulce de Leche

Urugwaj twierdził, że należy je przypisać Río de la Plata, regionowi, który obejmuje swoim zasięgiem zarówno Argentynę jaki i Urugwaj.

Początki tego przysmaku, który jest spożywany z grzankami, lodami czy deserami, sięgają XIX wieku.

Kajmak czyli dulce de Leche

Ale…bo zawsze jest jakieś, jedna z teorii mówi, że w 1804 roku kucharz Napoleona zbyt długo podgrzewał mleko i cukier, i tak przez przypadek powstał krem. Inna z teorii, którą głosi historyk Daniel Balmacedy, mówi, że podobny wariant kremu był pierwotnie przygotowywany w Indonezji i został przewieziony na Filipiny około XVI wieku.

Po podbiciu ich przez imperium hiszpańskie deser trafił do Hiszpanii, a później do Ameryki Łacińskiej. Także jak zawsze historia powstania jest mglista ?.

Mleko i cukier i espresso

Na zakończenie mojej przydługiej i jakże nudnej wypowiedzi, życzę Ci smacznego z moim Dulce de Leche.

Przede wszystkim musimy przygotować składniki

  • Mleko pełnotłuste 1 litr
  • Cukier półtorej szklanki
  • Espresso – w originale Wanilia

Z pewnością składniki są już gotowe, wiec możemy robić Dulce de leche

  • Przede wszystkim Dulce de Leche w 85% robi się samo ?
  • Po pierwsze wlej mleko do dużego rondla, wsyp cukier, wymieszaj i zagotuj. Zmniejsz temperaturę i gotuj, jakieś 60-80 minut.
  • Po drugie kiedy kajmak zaczynie gęstnieć, zacznij mieszać, by się nie przypaliło i wtedy wlej espresso.
  • Na koniec, po przestygnięciu, przelej do słoika lub innego pojemnika i schowaj do lodówki.
  • Smacznego, na przykład z twarogiem, jest pyszne ?
  • ??
Twaróg z dulce de leche

Dodatek do deserów, lodów, grzanek

Zapraszam Cię również do obserwowania mojego Instagrama, gdzie oczywiście znajdują się przepisy, pod moimi daniami.

Wystarczy kliknąć zdjęcie poniżej ?⬇️

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

Skomentuj

%d bloggers like this: