Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Makaron Po Włosku / Italian-style pasta Włochy / Italy

Ferricelli al Rafano

Ferricelli al Rafano

Ferricelli al Rafano to kolejny mało znany szerszej widowni obiad z Włoch.

Tarty chrzan i Ferricelli al Rafano

Ten obiad zjadłem i zrobiłem tuż po świętach Wielkanocnych, kiedy w lodówce zalegała mi biała kiełbasa, jak pewnie w większości domów ?.

Ferricelli al Rafano

Pomyślałem sobie, że po prostu ją usmażę z cebulą i tyle, ale…bo zawsze jest jakieś. Myślę, jak biała kiełbasa to chrzan i zacząłem szukać, szperać, czytać, przeglądać setki stron internetowych ?.

I bingo. W Basilicata, która leży w regionie Lucania i która za czasów starożytnych obejmowała obszar obecnie zajmowany przez właśnie Basilicata i część Kampanii, od wieków podaje się makaron ze świeżo startym chrzanem.

Ferricelli al Rafano z Kampanii

Chrzan oczywiście musi być świeżo starty, tuż przed podaniem, tak jak najczęściej robi się to z serami.

Tradycyjnie podaje się go z makaronem Ferricelli, który swoją nazwę zawdzięcza żelaznemu prętowi, wokół którego toczone jest ciasto w trakcie produkcji właśnie tegoż makaronu.

Makaron Ferricelli

Na zakończenie mojej przydługiej i jakże nudnej wypowiedzi, życzę Ci smacznego z moją wersją makaronu z chrzanem, smacznego. PS. Danie sprzed szpitalnej przygody.

Przede wszystkim musimy przygotować składniki

 • Ferricelli 400 gram
 • Biała kiełbasa
 • Cebula 1-2 sztuki
 • Pomidory San Marzano 1-2 puszki
 • Bułka tarta kilka dobrych łyżek
 • Oliwa z oliwek kilka łyżek
 • Świeży tarty chrzan
Makaron z chrzanem

Z pewnością składniki są już gotowe, wiec możemy robić Ferricelli al Rafano

 • Po pierwsze podpiecz bułkę tartą na suchej patelni i odłóż na bok.
 • Po drugie rozgrzej nieprzywierającą patelnię i wlej dwie, trzy łyżki oliwy z oliwek. Wrzuć pokrojoną na wielkość kęsa białą kiełbasę i obsmaż ją dość mocno z każdej strony. Przełóż ją, używając tej dużej łyżki z dziurami na bok.
 • W międzyczasie ugotuj makaron według instrukcji na al dente.
 • Po trzecie dodaj ponownie dwie, trzy łyżki oliwy z oliwek na patelnię i wrzuć posiekana cebulę, podsmaż ją.
 • Po czwarte dodaj pomidory, wymieszaj i grzej, aż pomidory się rozpadną.
 • I teraz to już z górki. Dodaj makaron bezpośrednio z rondla z odrobiną wody oraz kiełbasę. Grzej i mieszaj, aż sos zgęstnieje.
 • Na koniec nałóż, posyp bułką tartą i oczywiście dodaj mistrza tego dania, czyli świeżo starty chrzan, który to w tym regionie zastępuje ser.
 • Smacznego.
Biała kiełbasa z makaronem

Zapraszam Cię również do obserwowania mojego ??????????, gdzie oczywiście znajdują się przepisy, pod moimi daniami.

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

Skomentuj

[instagram-feed]