Austria / Austria Polska / Poland Śniadanie/Breakfast Węgry / Hungary

Kajzerka na śniadanie i nie tylko

Kajzerka

Kajzerka, całe szczęście, że na mojej liście z produktami do zjadania znalazło się jasne pieczywo ?.

Domowe pieczywo kajzerka

Dzięki temu powstało kilka bułek, bagietek i chlebów w mojej domowej kuchni, ale o tym wkrótce.

Krotka historia Kajzerki
Śniadanie

Dziś czas dla Kajzerki-Kaisersemmel – z niemieckiego, ponieważ bułki te, pochodzą z Austrii i są znane tam od co najmniej 1760 roku.

Gościły wówczas na bankietach, (czyli imprezach alkoholowych bogatych ludzi) samej cesarzowej Marii Teresy Habsburg.

Legenda głosi, że swoją nazwę-Kaiser – zawdzięczają cesarzowi Franciszkowi Józefowi.

Kajzerka

Ale…bo zawsze jest jakieś, Franciszek Józef, był cesarzem jakieś 100 lat po powstaniu bułek.

Inni natomiast twierdzą, że nazwa pochodzi od nazwiska piekarza Kaisera, który wymyślił owe bułki.

Bulka domowa

Kajzerka stała się tak popularna w Austro-Węgrzech, że można ją do dziś znaleźć w piekarniach austriackich, słoweńskich, chorwackich, węgierskich, polskich, niemieckich i włoskich.

W Lombardii tamtejsi piekarze opracowali swój własny sposób wypieku Kajzerki i tak powstała regionalna Michetta. A także w USA i Kanadzie.

Bulka kajzerka

Na zakończenie mojej przydługiej wypowiedzi i jakże nudnej wypowiedzi nie pozostaje mi nic innego mój drogi czytelniku, jak życzyć Ci smacznego z domową Kajzerką.

Składniki potrzebne, by zrobić Kajzerki

Rafalcook domowa bulka
 • Mąka pszena 450 gram
 • Letnia woda 190 ml
 • Suche drożdże 8 gram
 • Cukier 1 łyżeczka
 • Sól 1 łyżeczka
 • Jajko
 • Masło płynne 1-2 łyżki
Śniadanie z Rafalcook

Jeśli składniki są już w komplecie, bierzemy się do roboty.

Przygotowanie ciasta
 • Po pierwsze włóż wszystkie składniki do miski i zacznij wyrabiać. Kiedy ciasto zacznie odchodzić od miski, wyrabiaj je jakieś 5-7 minut, po czym pozostaw na ok. 10 minut i po tym czasie wyrabiaj kolejne 5-7 minut. Ciasto powinno przypominać plastelinę.
 • Po drugie uformuj kulę z ciasta i włóż ją do miski, którą wcześniej musisz mój drogi czytelniku wysmarować lekko oliwą.
 • Na koniec przykryj miskę ściereczka i odstaw w ciepłe miejsce na jakieś 60 minut.
Kajzerki i pieczenie
 • Po upływie 60 minut, wyłóż ciasto na powierzchnię robocza, podziel na 8 części i uformuj z każdej z nich kulę, oczywiście połóż ją na blaszkę wyłożoną papierem, lekko spłaszcz dłonią, przykryj ściereczka i odstaw na jakieś 45 minut, nie dłużej, by Kajzerki zbyt mocno nie wyrosły.
 • W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 225 stopni z grzaniem góra – dół.
 • Gotowe bułki przed włożeniem do piekarnika ponacinaj oczywiście ostrożnie, ostrym nożem i włóż blaszkę do piekarnika na jakieś 13-15-17 minut, po prostu pilnuj, żeby się nie spaliły ?
 • Na koniec wyłóż je na kratkę i pozwól wystygnąć, choć może być to trudne, bo pięknie pachną.
Kajzerka
 • Idealne bułki na śniadanie, które w moim przypadku zjadłem z odrobiną majonezu wegańskiego, chudą szynką, sałatą, pomidorem, cukinią…ser Ementaler oczywiście po sesji zdjęciowej, został usunięty z mojej Kajzerki ?
 • Smacznego.
Kajzerka na śniadanie

Zapraszam Cię również do śledzenia moich poczynań kulinarnych na moim Instagramie.

Gdzie również znajdziesz przepisy pod każdym zdjęciami.

Facet w Kuchni.

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

Skomentuj

%d bloggers like this: