Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

5 składników / 5 ingredients Francja / France Polska / Poland Śniadanie/Breakfast

Bagietka Francuska

Baguette French Milk and coffee

Bagietka francuska to jedna z najlepszych na świecie bułek, chlebów.

Baguette French

Baguette to również, a może przede wszystkim, kultowe pieczywo we Francji, które ma już ponad 100 lat.

Pierwsze bagietki powstały w Paryżu w roku 1920 i zgodnie z francuskim prawem, bagietka musi być zrobiona tylko z czterech składników, mąki, drożdży, soli i wody. Rozmiar zaś, który niby nie ma znaczenia ?, musi mieć przynajmniej 65 cm i może dochodzić, fajne słowo, do 1 metra.

I co ciekawe, bagietka francuska, musi być wypiekana w lokalu, w którym jest sprzedawana.

Moja jest krótsza… ???

Bagietka Francuska, mleko, kawa

Różne źródła mówią, że twórcą Bagietki, jest austriacki oficer, który został piekarzem. Niejaki Pan August Zang, który na początku XIX wieku, sprowadził piece parowe do Paryża.

Bagietka Francuska

Choć moja bagietka jest krótsza, jest niezwykle pyszna, chrupiąca na zewnątrz i miękka w środku.

Breakfast and Baguette French

Na zakończenie mojej przydługiej i jakże nudnej wypowiedzi, zapraszam na śniadanie z Français Baguette.

Śniadanie z bagietką

Jeśli lubisz kuchnię Francuską, koniecznie zajrzyj tutaj. Zapraszam

Składniki potrzebne, by zrobić Bagietki

 • Mąka 700 gram plus do podsypania
 • Suche drożdże 12 gram
 • Sól 1 łyżeczka
 • Woda 520 ml
Bagietka Francuska przed wypiekiem

Jeśli składniki są już w komplecie, bierzemy się do roboty.

 • Po pierwsze wymieszaj mąkę z drożdżami, solą i na koniec wodą. Pamiętaj by dobrze wymieszać, ale nie wyrabiać ciasta. Owiń miskę folią spożywczą i pozostaw na jakieś 45 minut.
 • Po drugie, trzecie i czwarte wyłóż ciasto na powierzchnię roboczą, nie podsypuj mąką, mimo, że ciasto będzie bardzo się kleić, chwilę je podrzucaj, obracaj, tak by powstała kula i ponownie włóż do miski i przykryj folią. Odstaw na 45 minut. W sumie musisz powtórzyć tę czynność 3 razy.
 • Teraz po trzecie powierzchnię roboczą podsyp mąka, wyłóż ciasto, je też dość mocno podsyp mąką i podziel na 4-5 części. Z każdej uformuj mały wałek, przykryj folią i odstaw by odpoczęły na jakieś 15 minut.
 • Po czwarte wałek z ciasta podsyp mąką, przy pomocy oczywiście czystych palców rozgnieć go, i uformuj bagietkę. Przełóż do specjalnej formy na bagietki lub na czystą ściereczkę. Kiedy zrobisz wszystkie, przykryj ściereczką i odstaw na 30 minut.
 • W międzyczasie rozgrzej piekarnik do 200 stopni i włóż na spód naczynie żaroodporne wypełnione ciepła wodą .
 • Po piąte bagietki ponacinaj nożem i włóż do piekarnika na 7-9 minut. Po tym czasie usuń naczynie z wodą, oczywiście ostrożnie i piecz bagietki kolejne 11-13 minut.
 • Na koniec przełóż na kratkę i pozwól, jeśli dasz radę, by wystygły.
 • Zajadaj na śniadanie, na przykład jak ja, z ciepłym mlekiem i pyszną kawą.
 • Smacznego.
Poranek z Rafalcook

Zapraszam Cię również do śledzenia moich poczynań kulinarnych na moim Instagramie.

Gdzie również znajdziesz przepisy pod każdym zdjęciami.

Facet w Kuchni.

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

Skomentuj

[instagram-feed]