Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

5 składników / 5 ingredients Chile / Chile Deser/Dessert

Terremoto

Terremoto z Chile

Terremoto.

Trzęsienie ziemi to Chilijski tradycyjny napój z lodów ananasowych, białego wina Pipeño i gorzkiego syropu jak Grenadyna lub Aperol. Bez wątpienia nazwa jest adekwatna do koktajlu.

Terremoto czyli lody wino likier

Terremoto powstał pod koniec XX wieku po trzęsieniu ziemi w 1985 roku.

Jest wiele legend i historii na temat jego powstania oraz tego kto i kiedy dokładnie wymyślił ten przepis. Nie sposób jest ich wszystkich przytoczyć.

Lody winy likier

Jak to często bywa Terremoto ma różne przepisy w zależności od regionu w Chile. Ale podstawa jest wszędzie ta sama lody, Pipeño i gorzki syrop.

Terremoto może być wzmocnione dodatkami jak naprzykład: Fernet, Pisco, Rum, Cognac, Wódka.

Chilijski koktajl Terremoto

Ale…bo zawsze jest jakieś, mój drogi czytelniku nie na darmo nazwa tego koktajlu to terremoto, czyli trzęsienie ziemi, wiem co piszę ?

Terremoto z Chile

Koktajl wydaje się lekki, delikatny, ale słodycz szybko wpada w krwioobieg razem z procentami i niejednej osobie zatrzęsą się nogi po jego spożyciu.

Terremoto to kolejny koktajl, który znajdziesz u mnie, a konkretnie tutaj.

Trzęsienie ziemi czyli Terremoto

Na zakończenie mojej przydługiej i jakże nudnej wypowiedzi, życzę Ci zdrówka z trzęsieniem ziemi, czyli Terremoto.

  • Lody lub sorbet ananasowy
  • Białe słodkie wino najlepiej Chilijskie Pipeño
  • Aperol lub Grenadyna, lub jakiś gorzki likier
  • Dodatkowo wedle uznania
  • Wódka, Rum, Cognac, Pisco, Fernet.
  • Oczywiście jest niezwykle proste. Nałóż lody, dużo lodów, wlej wino też dużo, dadaj Aperol i jeśli jesteś szaleńcem ? mój drogi czytelniku, dodatkowy alkohol ? ale najpierw wypij bez dodatków. Wiem co mówię.
  • Zdrówko.
Terremoto

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

Skomentuj

[instagram-feed]