Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Deser/Dessert

Róża

Róża

Róża.

Czy wiesz mój drogi czytelniku, że kwiaty jadalne były używane do celów kulinarnych już przez starożytnych Greków, Rzymian a także Egipcjan? Ja oczywiście też tego nie wiedziałem ?

Konfitura z płatków róży

Pierwsze odnotowane historyczne wzmianki o używaniu kwiatów datuje się gdzieś na 140 r.p.n.e.

Dżem

Na przykład w starożytnym Rzymie jedzenie płatków róż było powszechne i dodawano je do sałatek, czy jako dodatki. A u mnie tyle dobroci się marnowało.

Róża

Uważali oni, że kwiaty oczyszczają organizm, a wiele ich odmian ma właściwości lecznicze.

Róże na przykład są bogate w przeciwutleniacze, które wspomagają układ sercowo — naczyniowy.

Płatki róży

Inkowie, Aztecy, Hindusi, chińscy zielarze, starożytni Grecy, Rzymianie, Egipcjanie… Każda z tych kultur uważała, że kwiaty mają lecznicze i kulinarne właściwości, które należy wykorzystać.

Kwiaty były też wykorzystywane w niektórych rytuałach religijnych.

Ja popijając zimne Frappe na balkonie.

Nie sądziłem, że na drugi dzień będę robił konfiturę z płatków róż, które stanowiły jak dotąd tło do zdjęcia.

Reasumując, dzika róża nie tylko fantastycznie pachnie, mój drogi czytelniku i cudownie wygląda, ale także wyśmienicie smakuje.

W dzisiejszych czasach wykorzystywane są nie tylko płatki róż, ale również łodygi, liście czy też owoce.

Dzika Róża

Najczęściej możemy je spotkać w herbatach, dodatkach do sałatek, czy uwielbianych przez wszystkich pączkach z nadzieniem różanym.

Róża

Na zakończenie mojej przydługiej i jakże nudnej wypowiedzi, zapraszam na Różę.

  • Płatki róży jadalnej 100 gram
  • Cukier 200 gram
  • Sok z cytryny
Dżem z dzikiej róży
  • Po pierwsze płatki róży dobrze przejrzyj i umyj, by nie było robaczków, chociaż białko jest też potrzebne organizmowi ludzkiemu ?
  • Po drugie włóż płatki do makutry, dodaj cukier i ucieraj tak długo, aż powstania konfitura, dżem, marmolada. Wtedy dodaj sok z cytryny i dalej ucieraj.
  • Zajadaj oczywiście z czym tylko masz ochotę.
  • Smacznego.
Pięknie Rafalcook

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

Skomentuj

[instagram-feed]