5 składników / 5 ingredients Deser/Dessert Włochy / Italy

Aperol Spritz

Aperol Spritz z Włoch

Aperol Spritz to ponad 110-letnia historia.

Aperol
Aperol Spritz

Zacznijmy zatem od początku. W roku 1912 bracia Luigi i Silvio Barbieri, właściciele firmy z likierami mieszczącej się w Padwie, postawili sobie za cel stworzyć wyjątkowy likier, aperitif.

Ich prace trwały siedem lat, a w roku 1919 powstał, po wielu próbach, błędach i tym podobnych historii Aperol.

Koktajl Aperol Spritz

Idealna mieszanka słodko-gorzkiego, korzennego i pomarańczowego likieru, receptura, która do dziś jest objęta tajemnicą i od początku jest niezmienna.

Spritz

Ciekawa historia związana jest z drugą częścią nazwy tegoż koktajlu Spritz.

Istotnie pochodzi on od niemieckiego czasownika-spritzen.

Koktajl Rafalcook

Cesarstwo Austro-Węgier było właścicielem regionu Veneto w XIX wieku. Kiedy żołnierze pierwszy raz próbowali włoskich win, były one dla nich oczywiście za…mocne (amatorzy ?) i postanowili dodać odrobinę wody gazowanej, by były słabsze.

Aperol Spritz z Włoch

Aperol Spritz, jaki znamy dziś, ma bliższą datę powstania. Dopiero w latach 50 XX wieku, wynaleziono recepturę na mieszanie Aperolu, Prosecco, lodu, pomarańczy i wody sodowej, jaką znamy do dziś.

Na zakończenie życzę zdrówka z Aperol Spritzem w nowej scenerii moich skromnych, domowych zdjęć.

Drink z pomarańczy lodu i wina

Mam nadzieję, że jeszcze bardziej, będą Ci się podobać mój drogi czytelniku.

 • Aperol
 • Prosecco
 • Woda sodowa
 • Pomarańcza
 • Lód
 • Oficjalna receptura Aperolu Spritz zatwierdzona przez IBA*, jest bardzo prosta i zrobisz ją w dwie minuty, mój drogi czytelniku, a wypijesz jeszcze szybciej.
 • Po pierwsze dodaj lód, 3 części Prosecco, 2 części Aperolu, odrobinę sody i plasterek pomarańczy do przyozdobienia.
 • Innym sposobem na zrobienie Aperol Spritz jest połączenie Prosecco i Aperolu w równych częściach, czyli jeszcze szybciej.
 • Zdrówko.

Pierwsza reklama Aperolu

IBA
 • 24 lutego 1951 roku w Torquay w Wielkiej Brytanii powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Barmanów. Kraje założycielskie to: Dania, Francja, Włochy, Holandia, Szwecja, Szwajcaria i Wielka Brytania.
 • Stowarzyszenie bardzo się rozwijało i teraz do IBA należą 64 kraje i 3 kraje obserwujące.
Zdrówko z Rafalcook i Aperol Spritz

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

Skomentuj

%d bloggers like this: