Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Makaron Po Włosku / Italian-style pasta Włochy / Italy

Linguine pomidorowo bazyliowe

Linguine pomidorowo bazyliowe - Linguine al pomodoro e basilico

Linguine pomidorowo bazyliowe.

Pasta al pomodoro e basilico

Czy wiesz mój drogi czytelniku, że symbol kuchni włoskiej, który w roku 2010 został wpisany na listę Światoweg Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO, nie powstałby gdyby nie…. Hiszpania i Kolumb (do końca nie wiadomo czy był on Włochem, Hiszpanem czy też Portugalczykiem) .

Linguine al pomodoro e basilico - Linguine pomidorowo bazyliowe

Pierwsze wzmianki o sosie pomidorowym pochodzą z 1692 roku.

Kucharz Antoni Latin, który gotował dla hiszpańskiego namiestnika Neapolu, opisał sos pomidorowy w książce Scalo alla Moderna.

Francesco Leonardi, czyli nadworny kucharz Katarzyny II, opracował sos pomidorowy, który był francuskim sosem i nie był podawany z makaronem.

Tenże sam Francesco w roku 1808 w książce kucharskiej „Apicio Moderno” spisał pierwszy przepis na-Maccaroni alla Napolitana, czyli danie z makaronem i sosem mięsnym, które dziś znamy jako makaron z sosem pomidorowym i mięsem.

Sos pomidorowo bazyliowe
Linguine pomidorowo bazyliowe

Rok 1837. Ippolito Cavalcanti publikuje „Kuchnię teoretyczo-praktyczną”, w której znajduje się przepis na spaghetti z sosem pomidorowym w stylu włoskim.

Klasyk Włoski Linguine pomidorowo bazyliowe

Reasumując mój drogi czytelniku, sos pomidorowo bazyliowy powstał dzięki Hiszpanom, Francuzoei i być może Portugalczykowi ?

Linguine pomidorowo bazyliowe - Linguine al pomodoro e basilico

Na zakończenie życzę Ci smacznego z moim Linguine pomidorowo bazyliowym.

  • Linguine 500 gram
  • Oliwa z oliwek 7-9 łyżek
  • Pomidory San Marzano 2 puszki
  • Czosnek 5 ząbków
  • Cebula 2 sztuki
  • Chili 0.5 -1 sztuka
  • Świeża bazylia dużo
  • Parmigiano Reggiano garść
  • Sól do smaku
  • Pieprz świeżo zmielony do smaku
Linguine al pomodoro e basilico
  • Po pierwsze rozgrzej nieprzywierającą patelnię i wlej oliwę z oliwek. Wrzuć posiekaną cebulę, czosnek i chili. Smaż, aż warzywa zmiękną.
  • Po drugie wlej pomidory i wrzuć bazylię, możesz nawet wrzuć całe gałązki. Wymieszaj, zmniejsz temperaturę i gotuj pod przykryciem jakieś 20 minut.
  • W międzyczasie ugotuj makaron według instrukcji na opakowaniu na al dente.
  • Po trzecie kiedy makaron będzie gotowy, przełóż go bezpośrednio z rondla na patelnię, wymieszaj, dopraw solą, pieprzem i Parmigiano Reggiano, nałóż i zajadaj.
  • Smacznego.
Linguine pomidorowo bazyliowe

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

Skomentuj

[instagram-feed]