Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Deser/Dessert Tajlandia / Thailand

Chao Kuai – Grass Jelly – Galaretka z Trawy

Chao Kuai - Grass Jelly - Galaretka z Trawy

Chao Kuai krótka opowieść.

Chao Kuai - Grass Jelly - Galaretka z Trawy

Chao Kuai — Grass Jelly — Galaretka z Trawy, było pierwotnie daniem chińskim, co oczywiście mnie nie dziwi, gdyż wiele dań tajlandzki swoje pochodzenie oczywiście ma z Chin.

Wracamy do Chao Kuai.

Chao Kuai - Grass Jelly - Galaretka z Trawy

Galaretkę przygotowuje się przez gotowanie lekko — podstarzalych — i lekko utleniających się liści i łodyg — Mesona chinensis — to taki rodzaj oczywiście miejscowej mięty, o czym zapewne wiesz, mój drogi czytelniku – podglądaczu.

Za tym ów liście gotuję się z węglanem potasu, odrobiną skrobi, po czym schładza się płyn do postaci galaretki.

Galaretka z Trawy

Z czym podawać Grass Jelly.

W Tajlandii tradycyjnie podawana jest z kruszonym lodem i brązowym cukrem.

W zależności od regionu Chao Kuai podawane jest ze skondensowanym lub odparowany mlekiem, lub przeróżnymi owocami jak choćby:

Chao Kuai - Grass Jelly - Galaretka z Trawy

-chlebowcem

-mango

-sago

-arbuzem

-kantalupą

-i innymi…

Owoce mogą być świeże lub oczywiście z puszki.

Chao Kuai - Grass Jelly - Galaretka z Trawy

Galaretka z Trawy znana jest oczywiście nie tylko w Tajlandii, ale również w całej Azji Południowo-Wschodniej, Chinach, Hongkongu, Makau i na Tajwanie.

Na zakończenie, zapraszam tym razem na mój Instagram, gdzie również znajdziesz mój drogi, czytelniku — podglądaczu, przepisy do dań, które pożeram.

Składniki

Opcja 1

 • Galaretka Grass Jelly – do kupienia oczywiście w sklepach internetowych
 • Kruszony lód
 • Brązowy cukier

Opcja 2

 • Galaretka Grass Jelly – do kupienia oczywiście w sklepach internetowych
 • Jogurt grecki
 • Mleko
 • Ekstrakt Waniliowy
 • Brązowy cukier

*Ilość dobierz, oczywiście mój drogi czytelniku – podglądaczu pod swój gust, smak, węch 🙂

Przygotowanie

Opcja 1

Grass Jelly
 • Po pierwsze pokrój Grass Jelly w kostkę, włóż oczywiście do pojemnika posyp pokruszonym lodem, brązowym cukrem i zajadaj.

Opcja 2

Grass Jelly - Galaretka z Trawy
 • Po pierwsze włóż wszystkie składniki, oprócz oczywiście Grass Jelly do blendera i zmiksuj.
 • Po drugie pokrojoną w kostkę Galaretkę z Trawy, włóż do pojemnika i zalej zawartością blendera i pożeraj, zajadaj, wypijaj…
Zapraszam na mój autorski program na YouTube

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

Skomentuj

[instagram-feed]