Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Deser/Dessert

Truskawka Historia i Pochodzenie

Truskawka Historia i Pochodzenie

Truskawka Historia i Pochodzenie

Truskawki to jedne z najpopularniejszych owoców na świecie, które cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno w kuchni, jak i w ogrodnictwie.

Są nie tylko smaczne, ale także bogate w witaminy i antyoksydanty.

Dziś przyjrzymy się historii, pochodzeniu i różnorodności truskawek, aby lepiej zrozumieć, skąd się wzięły i jak się rozwijały na przestrzeni wieków.

Moje pomysły na Truskawki i dania z TruskawkamiTUTAJ

Historia Truskawek

Truskawki mają długą i fascynującą historię.

Pierwsze odmiany truskawek były dzikimi roślinami rosnącymi w lasach Europy, Azji i obu Ameryk.

Starożytni Rzymianie już w I wieku naszej ery znali i uprawiali truskawki, używając ich zarówno jako pożywienia, jak i medykamentu.

Nowoczesna truskawka, którą znamy dzisiaj, pochodzi jednak z XVIII wieku.

W 1714 roku francuski szpieg Amédée-François Frézier przywiózł z Chile do Europy większe, bardziej soczyste odmiany truskawek, które skrzyżowano z mniejszymi, ale aromatycznymi truskawkami z Wirginii w Ameryce Północnej.

Wynikiem tych krzyżówek była Fragaria x ananassa, czyli truskawka ogrodowa, będąca podstawą większości współczesnych odmian.

Pochodzenie Truskawek

Truskawki wywodzą się z różnych części świata.

Dzikie odmiany można znaleźć na kilku kontynentach:

Europa: Dzika truskawka (Fragaria vesca) była popularna w Europie, a jej owoce są małe, ale bardzo aromatyczne.
Ameryka Północna: Truskawki z Wirginii (Fragaria virginiana) były znane ze swojego smaku i aromatu.
Ameryka Południowa: Truskawki chilijskie (Fragaria chiloensis) były większe i bardziej soczyste.

To właśnie dzięki połączeniu tych różnych gatunków uzyskano współczesne odmiany truskawek, które charakteryzują się dużymi owocami i doskonałym smakiem.

Truskawka Historia i Pochodzenie

Rodzaje Truskawek

Obecnie istnieje wiele odmian truskawek, które różnią się między sobą wielkością, kształtem, smakiem i czasem dojrzewania.

Oto kilka najpopularniejszych rodzajów:

1. Truskawki wczesne: Te odmiany dojrzewają na początku sezonu, zwykle w maju lub czerwcu. Przykłady to 'Honeoye’ i 'Clery’.

2. Truskawki średnio wczesne: Dojrzewają w połowie sezonu, zazwyczaj w czerwcu. Popularne odmiany to 'Elsanta’ i 'Senga Sengana’.

3. Truskawki późne: Dojrzewają pod koniec sezonu, zwykle w lipcu. Przykłady to 'Florence’ i 'Malwina’.

4. Truskawki powtarzające owocowanie: Te odmiany owocują kilka razy w ciągu sezonu, od wiosny do jesieni. Przykłady to 'Ostara’ i 'San Andreas’.

Każda z tych odmian ma swoje unikalne cechy, które sprawiają, że nadaje się do różnych zastosowań kulinarnych i ogrodniczych.

Podsumowanie

Truskawki to owoc o bogatej historii i różnorodnym pochodzeniu, który rozwijał się na przestrzeni wieków dzięki krzyżowaniu różnych gatunków.

Dzięki temu mamy dziś dostęp do szerokiej gamy odmian, które zaspokoją każde podniebienie.

Niezależnie od tego, czy preferujesz truskawki wczesne, średnio wczesne, późne czy powtarzające owocowanie, zawsze znajdziesz coś dla siebie wśród tych pysznych owoców.

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

Skomentuj

[instagram-feed]