Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Grecja / Greece

Chleb z fetą po Grecku

Chleb z feta po Grecku

Chleb z fetą

Greckie smaki chleb z feta

Chleb z fetą, nazwa po grecku ?chleba to Psomi – Król wszystkich posiłków, czy to uczta bożonarodzeniowa, wiejskie śniadanie, restauracja z Gwiazdkami Michelin czy kuchenny stół babci.

Babcia po Grecku to Γιαγιά

Zawsze na pierwszym miejscu jest chleb – nie jako dodatek do posiłku, ale jako konieczność, niezależnie od tego co będzie na stole, czy to ziemniaki czy makaron.

Dla Greków posiłek bez chleba, to tak jakby sałatka grecka bez sera fety. Grecki chleb występuję w setkach odmian i kształtów.

Krótka historia chleba

Chleb feta sezam pieprz oliwa

Musisz wiedzieć, że starożytni Grecy wymyślili młyn Olynthus. Składający się z dwóch kwadratowych kamieni, ułożonych jeden na drugim, obracanych przy pomocy dźwigni.

Grecja to skalisty kraj, który nie sprzyjał uprawie przenicy, więc pierwsze chleby powstawały z jęczmienia, stąd Rzymianie nazywali Greków – zjadaczami jęczmienia.

Chleb z feta po Grecku

Pierwsze chleby były płaskie, co sprawiało, że idealnie komponowały się z sosami, oliwą z oliwek oraz soczewicą. Wszystko się zmieniło kiedy Grecy zaczęli importować przenice, by wyrabiać coraz to lepszy chleb…

Starożytni Grecy

Starożytni Grecy byli w tym tak dobrzy, że około 400 roku p.n.e wymyślili 72 różnych rodzajów chleba. W starożytnych Atenach organizowano nawet konkursy na najlepszy chleb.

Ciekawe które miejsce by zajął mój Chleb z fetą ❓(Pierwsze) ???

Chleb z fetą

Na zakończenie mojej przydługiej wypowiedzi życzę Ci smacznego.

  • ? – ❌
  • ⏰ – 180 minut
  • ?? – Grecja

Oczywiście potrzebujemy kilku składników

  • 500 g mąki
  • 8 g suchych drożdży
  • 300 ml wody letniej
  • 1 łyżeczka cukru
  • 3-5 łyżek oliwy z oliwek oczywiście z Domu Oliwnego
  • Sól
  • Pieprz świeżo zmielony
  • 300 g sera Feta
  • Sezam
  • 2 łyżki nasion kolendry
Feta oliwa Pieprz

Jeśli mamy już składniki, bierzemy się za Grecki chleb z fetą

  • Po pierwsze zacznij od wsypania nasion kolendry na patelnię i lekko je podsmaż, aż poczujesz piękny zapach w kuchni. Następnie przy pomocy moździerza zrób z tego proszek. 
  • W międzyczasie wodę wymieszaj z drożdżami i cukrem i odstaw na jakieś 10 minut. 
  • Po drugie wymieszaj mąkę z solą, kolendrą tą z moździerza, dodaj zawiesinę z drożdży, oliwę z oliwek i dokładnie wymieszaj i ugniataj, namiętnie, delikatnie, aczkolwiek stanowczo, niech twa dłoń… Oj poleciałem ?, zrób po prostu gładkie, elastyczne ciasto. 
  • To już chyba po trzecie, włóż kulę do czystej, polej odrobiną oliwy, zakryj folia spożywczą i pozostaw na jakieś 60 minut.
  • Po tym czasie podsyp powierzchnię robocza mąka i wyłóż ciasto, rozwałkuj je na dość duży cienki placek. 
  • Posyp pokruszoną fetą, skrop oliwą z Domu Oliwnego i dodaj dużo świeżo zmielonego pieprzu. 
  • Po czwarte zdaje się już chyba, zwiń płat ciasta w rulon, długi, owalny. 
  • Przy użyciu noża, oczywiście ostrożnie pokrój ów rulon owalny na 4-5 części i każdy z nich ponacinaj do połowy w równych odstępach, zagnieć każdy z kawałków w przeciwną stronę. 
  • Na koniec polej oliwą, posyp sezamem i wstaw do piekarnika nagrzanego do 170 stopni na jakieś 50-60 minut, aż górę lekko się zarumieni. 
Chleb
Chleb plus feta

Podczas gdy ja szykuję kolejny Grecki przepis. Ty jeśli spodobała Ci się ten, zostaw swój komentarz pod postem, będzie mi bardzo miło. Dziękuję.

Ciezko pracuje przy greckim chlebie z feta
Chleb po Grecku
Grecki chleb z feta

„Facet w Kuchni – gotowanie pod wpływem”

To grupa kulinarna na Facebook, którą założyłem, na której są wspaniali ludzie, świetne przepisy z całego świata i konkursy z nagrodami…

Ale o tym może powie…Ola Juszkiewicz zwycięzca IX edycji MasterChefa Polska.

Bardzo dziękuję Oli i gratuluję wygranej.

Jeśli chcesz zdobyć Książkę Oli, ze specjalnym wpisem, zapraszam na grupę, by wziąć udział w konkursie

A Książkę Kucharską Oli, znajdziesz tutaj.

Zapraszam bo warto…

Dom Oliwny – Oliwa z oliwek i nie tylko, produkty prosto z Grecji w Twojej Kuchni. Zapraszam

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

5 komentarzy

  1. Agata :

    Świetnie ???

    1. I pysznie ?

  2. Dorota :

    Mam pytanie, jakiej mąki użył Pan do wypieku tego chlebka?

    1. Witam, użyłem zwykłej mąki ?

Skomentuj

[instagram-feed]