Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Grecja / Greece Kolacja / Supper

Greckie Purée czyli Fava-Φάβα

Zolty groszek

Greckie Purée czyli Fava – Φάβα

Zolty groszek

Greckie Purée, czyli Fava przygotowywana jest z rozłupanej żółtej fasoli, konsystencją przypominająca humus.

Każdy kraj ma swoją purée z fasoli lub innych strączków. Jak wiesz zapewnie, w krajach arabskich oraz na bliskim wschodzie jada się humus, którego smak jest nam dobrze znany. W Maroku podaje się bissare, a w Indiach nosi nazwę dipu fasolowego.

Ja postanowiłem przyrządzić go w greckiej wersji. Fava jest przecierem z rozłupanego groszku, serwowana do dań mięsnych, rybnych oraz warzywnych. Czyli dla każdego do wszystkiego. Często jest mylona z purée z fasoli bobu. Chociaż w takiej wersji również jest podawana, jednak nie smakuje jak prawdziwa Greckie Purée.

Grecka Fava

Ten mały groszek pełen jest witamin i minerałów. Między innymi witaminy B, białka, błonnika oraz wiele innych. Rośliny strączkowe rosły w Grecji w 6000 roku p.n.e. W dawnych czasach na ulicach, Aten można było spotkać ludzi, którzy sprzedawali zupę grochową.

Nigdy tam nie byłem ale urokliwa wyspa Santorini znana jest najbardziej w całym kraju z uprawy grochu. Dzięki przeprowadzonym wykopaliskom odkryto, że groch rośnie na wyspie od ponad 3500 lat.

Zapewne bogata gleba oraz promienie słońca przyczyniły się do tego, że żółty groszek z Santorini uzyskał chroniony znak nazwy pochodzenia UE.

Purée z zoltego groszku

Na zakończenie mojej bardzo dziś długiej wypowiedzi ? życzę Ci smacznego.

  • ? – 3-4
  • ⏰ – 30-45 minut
  • ?? – Grecja

Oczywiście potrzebujemy kilku składników

  • 500 g suszonego żółtego groszku-grochu
  • 2 czerwone cebule pokrojone w kostkę
  • 3 ząbki czosnku drobno pokrojonego
  • Sok z cytryny
  • 0,5 szklanki oliwy z oliwek oczywiście z Domu Oliwnego
  • Tymianek świeży
  • Sól
  • Pieprz świeżo zmielony
  • Szalotka
  • Kapary
  • Płatki chili

Jeśli mamy już składniki, to bierzemy się za Greckie Purée

  • W pierwszej kolejności wsyp groszek do miski i kilka razy wypukaj  wodą. 
  • W międzyczasie rozgrzej nieprzywierającą i wlej pół z pół szklanki oliwy z oliwek oczywiście z Domu Oliwnego, dodaj cebulę, po chwili czosnek i tymianek, chwilkę całość smaż, dodaj groszek, wymieszaj, wlej tyle wody, by przykryć całość. 
  • Gotuj Fave, czasami mieszając i w razie potrzeby dolewając wody, tak długo, aż groszek będzie miękki. 
  • Po trzecie kiedy groszek będzie miękki, ostrożnie przełaj całość do blendera, dodaj sok z cytryny, resztę oliwy z oliwek, dopraw solą, pieprzem i zmiksuj na gładkie purée, w razie potrzeby dodaj oliwy z oliwek. 
  • Na koniec nałóż purée do miseczki, dopraw płatkami chili, szalotka, oliwą z oliwek i kaparami. 

Podczas gdy ja szykuję kolejny Grecki przepis. Ty jeśli spodobała Ci się ten, zostaw swój komentarz pod postem, będzie mi bardzo miło. Dziękuję.

Fava Greckie Purée

Oczywiście to nie jedyne danie z Grecji, które znajdziesz na mojej stronie.

Fava czyli Greckie Purée

Jeśli szukasz inspiracji w Kuchni, to zapraszam na grupę kulinarną na Facebook „Facet w kuchni – gotowanie pod wpływem”. Bez wątpienia najlepsza grupa kulinarna, wspaniali ludzie, piękne potrawy nie tylko z Polski, ale z całego świata. Świetne zdjęcie profesjonalistów, ale także amatorów.

Dom Oliwny Greckie Purée

Czy wiesz, że…

Oliwy pro zdrowotne powinny być pakowane wyłącznie w opakowaniu szklanym. Wystrzegamy się opakowań typu PET, niejednokrotnie stojących na straganie na słońcu lub w sklepie na nasłonecznionych półkach, po niedługim czasie taki produkt staje się po prostu tylko tłuszczem…cdn…

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. Agata :

    Znakomicie ????

    1. Dziękuję ?

  2. Kołodziej :

    Rewelacja brawo brawo ?

Skomentuj

[instagram-feed]