Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Wiedźmin / Witcher

Pierogi Lamberta

Szare kluski czyli pierogi Lamberta

Pierogi Lamberta

Szare kluski czyli pierogi

Pierogi Lamberta, najmłodszego z wiedźminów należących do Szkoły Cechu Wilka z Kaer Morhen. 

Wiedźmini to nie tylko wyszkoleni zabójcy do walki z potworami, smokami czy też elfami. 

Dzięki swoim podróżom często jadają w karczmach, tawernach lub na królewskich bankietach. Więc zarówno proste jak i wykwintne jedzenie nie jest im obce. 

Pierogi Lamberta

Ale czy wiedźmini sami gotują ❓ oczywiście, że tak i temat posiłków, nie jest jakimś tematem pobocznym w książkach czy grach. 

Wiedźmini muszą gotować sobie sami, na zmianę a poniższy cytat z książki „Krew Elfów” P. Andrzeja Sapkowskiego, jest dowodem tego i wyjaśnieniem, że pierogi Lamberta to w rzeczywistości… Szare kluski… 

„… Nie jestem zmęczony. Jestem głodny. Cholera, ja też. A dzisiejsza kolej Lamberta, a on nie potrafi ugotować niczego poza makaronem… Gdyby tylko potrafił ugotować go odpowiednio …”

Pierogi że swiata Wiedzmina

Na koniec Lambert, Alex i ja, życzymy Ci smacznego. 

Oczywiście potrzebujemy kilku składników

  • 500 g surowe ziemniaki
  • 1 jajo
  • 1-2 szklanki mąki
  • 0/5 łyżeczki soli
  • 1 cebula pokrojona w piórka
  • 30 g suszonych borowików
  • 200 g pieczarek kasztanowych
  • 5 ząbków czosnku drobno pokrojonego
  • Świeża pietruszka posiekana
  • Masło
  • Sól
  • Pieprz świeżo zmielony
  • Oliwa z oliwek najwyższej jakości z Domu Oliwnego

Jeśli mamy już składniki, pierogów sam Lambert nie zrobi

  • Przed punktem pierwszym, włóż borowiki do pojemnika i oczywiście zalej je gorącą wodą, pozostaw na jakieś 30 minut. 
  • Po pierwsze zetrzyj ziemniaki na drobnych oczkach i przecedź je przez sitko, woda, którą spłynęła z ziemniaków, musi się odstać, bo wykorzystamy zarówno wodę jak i skrobię. 
  • W międzyczasie rozgrzej nieprzywierającą patelnię i wlej dwie łyżki oliwy z oliwek oczywiście z Domu Oliwnego i wrzuć pieczarki w całości i podsmaż je dość mocno. 
  • Do rozgrzanych pieczarek dodaj cebulę, czosnek i posiekane namoczone, wyciągnięte z wody borowiki, dodaj pietruszkę, dobrze wymieszaj, dopraw solą, pieprzem i podsmaż, przełóż całość na talerzyk. 
  • Wracam do ziemniaków, czyli po drugie, wodę, która została, delikatnie przelej do innego pojemnika, tak by biały osad pozostał na dnie. 
  • Po trzecie do ziemniaków dodaj jajko, sól, biały osad i tyle mąki by powstała dość gęsta masa, wymieszaj i zagotuj dość duży rondel osolonej wody. 
  • Kiedy woda bulgocze, czyli się gotuje, zamocz łyżkę ostrożnie we wrzątku i nabieraj odrobinę masy i wrzucaj ją do wody, musisz robić to partiami, by kluski miały miejsce. 
  • W międzyczasie rozgrzej ponownie patelnię i dodaj jakieś 25-30 g masła. Kiedy kluski zaczną wypływać w rondlu do góry, przekładaj je na rozgrzaną patelnię i podsmaża je. 
  • Na koniec dodaj do podsmażonych klusek, zawartość talerzyka i dobrze wymieszaj i całość zagrzej. 

Jeśli spodobał Ci się przepis, proszę, daj mi znać w komentarzu o tym, będzie mi bardzo miło.

To nie pierwsze danie Wiedźmina, które znajdziesz na mojej stronie, na którą Cię Zapraszam.

Szare kluski czyli pierogi Lamberta

Moją pasją jest kuchnia świata, domowa, tradycyjna, historia jej powstania. Więc jeśli jesteś ciekawa lub ciekaw, to odpowiednie miejsce dla Ciebie.

Kluski pieczarki borowiki
Założyłem grupę kulinarną na Facebook

„Facet w kuchni – gotowanie pod wpływem”.

Gdzie znajdziesz codziennie, mnóstw wspaniałych dań, od amatorów, uczestników MasterChefa i zawodowych kucharzy. A wszystko to we wspaniałej atmosferze, konkursach i alkoholu.

Pomysł i inspiracja pochodzie ze strony Witcher Kitchen

Dziękuję.

Dom Oliwny - LoLive
Oliwa z oliwek najwyższej jakości z Domu Oliwnego. Zapraszam.

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. Agata :

    Superancko ??

  2. W końcu pierogi zrobiłem ?

  3. Kołodziej :

    Jedzonko prima sort uwielbiam te pierogi.

Skomentuj

[instagram-feed]