Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Deser/Dessert Meksyk / Mexico

Margarita Faceta w Kuchni

Margarita Faceta w Kuchni – klasyczny meksykański koktajl z tequili – to jeden z najbardziej lubianych i znanych koktajli na świecie.

Jego dokładna historia powstania jest trudna do ustalenia, a liczba opowieści o jego pochodzeniu jest równie różnorodna, jak odmiany samego napoju.

Margarita Faceta w Kuchni

Jedna z historii mówi, że napój powstał w 1938 roku, kiedy właściciel meksykańskiej restauracji Carlos „Danny” Herrera wymieszał go dla tancerki Ziegfeld Follies, Marjorie King.

Tequila była jedynym alkoholem, który King mogła wypić, więc Herrera dodał sok z limonki i sól.Inna historia mówi, że to Margaret Sames, znana jako Margarita z Teksasu, przygotowała pierwszy koktajl na domowym przyjęciu w Meksyku w 1948 roku. Jeszcze inni twierdzą, że napój został nazwany na cześć aktorki Rity Hayworth, której prawdziwe nazwisko brzmiało Margarita Cansino, podczas jej występów w Tijuanie w latach czterdziestych XX wieku.

Historyk koktajli, David Wondrich, w swojej książce „Imbibe”, sugeruje, że Margarita powstała w wyżej wymienionych ramach czasowych, ale trudno jest jednoznacznie wskazać, kto był pierwszy.

Wśród odmian Margarity, popularną stała się mrożona Margarita, która zyskała na popularności w latach pięćdziesiątych XX wieku, kiedy w barach zaczęły pojawiać się blendery.

Rozwój tego trendu przyśpieszył w 1971 roku, kiedy restaurator z Dallas, Mariano Martinez, stworzył pierwszą maszynę do mrożenia Margarity.

Margarita Faceta w Kuchni

Jego oryginalna maszyna jest teraz eksponatem w muzeum Smithsonian.Inną popularną odmianą jest Tommy’s Margarita. Julio Bermejo, właściciel Tommy’s Mexican Restaurant w San Francisco, jest ekspertem od tego nowoczesnego klasyka, który zastępuje tradycyjny likier pomarańczowy nektarem z agawy.

Zapraszam więc do odkrycia fascynującego świata Margarity – nie tylko jej klasycznej wersji, ale także jej licznych wariacji, każda z nich opowiada inną historię i oferuje unikalne doznania smakowe.

Składniki

 • Tequila 50 ml
 • Triple sec 25 ml likier pomarańczowy
 • Sok z limonki 25 ml
 • Sól
 • Lód

Przygotowanie

 • Brzegi szkła z którego będziesz sączyć Margaritę, lekko zmocz i zanurz w soli.
 • Wrzuć pokruszony lód do szklanki.
 • Wyśni sok z limonek przez sitko.
 • Odmierzone płyny wlej do szejkera, dobrze wymieszaj i wlej do zimnego szkła.
 • Zdrówko!

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

4 komentarze

 1. Obłęd ????

 2. […] Na deser przygotujemy Persimon Margaritę — egzotyczną wersję tego klasycznego koktajlu – przepis TUTAJ. […]

Skomentuj

[instagram-feed]