Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Deser/Dessert

Rozgrzewająca Herbata

Rozgrzewająca Herbata

Rozgrzewająca Herbata — tea time — jak mówią oczywiście Anglicy ?

Herbata, jak mówią mity, legendy i prawdy była znana w Chinach od około 2700 roku p.n.e.

Rozgrzewająca Herbata

Oczywiście na początku była uważana jako napar leczniczy, zmieniło to się około III wieku, od tego czasu herbata stała się napojem codziennym dlatego zaczęto ją uprawiać i przetwarzać.

Rok 350 n.e to rok, w którym opublikowano pierwszą wzmiankę dotyczącą oczywiście picia, sadzenia i uprawie herbaty.

Warming tea

Natomiast do Japonii herbata, a właściwie nasiona dotarły około roku 800, natomiast w wieku XIII ustanowiono uprawę herbaty w Japonii.

Warming tea

Rok 1810 to początek produkcji i uprawy herbaty na Tajwanie, gdzie sprowadzili ją oczywiście Chińczycy z Amoy.

Na Jawie w roku 1826 Holendrzy uprawę herbatę, że sprowadzonych nasion z Japonii.

Rozgrzewająca Herbata

Rok 1824 mój drogi czytelniku odkryto krzewy herbaciane między Birmą a indyjskim stanem Assam.

Rozgrzewająca Herbata

Brytyjczycy wprowadzili picie herbaty w Indiach w roku 1836, początkowo była to herbata z Chin, ale później używano nasion herbaty właśnie z Assam.

Rozgrzewająca Herbata

Można by pomyśleć, z to holenderska kompania wschodnio indyjska sprowadziła pierwszą partię herbatę do Europy w roku 1610.

Rozgrzewająca Herbata

Blisko siedemdziesiąt lat później Angielska kompania wschodnio indyjska sprowadziła herbatę z portów na Jawie na rynek londyński.

Kwestią czasu było oczywiście mój drogi czytelniku, to, że herbata rozprzestrzeni się dalej, pod koniec XIX i na początku XX wieku uprawa herbaty tak jak pisałem wyżej, rozprzestrzeniła się na rosyjską Gruzję, Sumatrę i Iran oraz rozszerzyła się na kraje spoza Azji, takie jak Natal, Malawi, Uganda, Kenia, Kongo, Tanzania i Mozambik w Afryce, do Argentyny, Brazylii i Peru w Ameryce Południowej oraz do Queensland w Australii.

Rozgrzewająca Herbata

Na zakończenie, czas na rozgrzewającą Herbatę.

Składniki
 • Czarna herbata z Gruzji – prezent od Chefa ? Damiana.
 • Jaśmin suszony
 • Cynamon laska
 • Goździki
 • Suszone plastry pomarańczy i cytryny
 • Imbir
 • Suszone daktyle
 • Suszona żurawina
 • Miód
Przygotowanie
 • Po pierwsze przygotuj, najlepiej wcześniej mój drogi czytelniku pomarańcze i cytryny, pokrój owe warzywa w plastry, połóż na blaszkę, i wstaw do piekarnika, nagrzanego do 100 stopni, na kilka godzin, aż będą wspaniale pod suszone.
 • Po drugie, dnia drugiego wsyp do czajniczka wszystkie składniki w ilościach tylko Tobie znanych i wlej gorącą wodę do połowy czajniczka.
 • Oczywiście oprócz miodu.
 • Po trzecie pozwól herbacie się dobrze zaparzyć i wlej ponownie gorącą wodę, tak by, herbata była gorąca.
 • Na koniec nalej przez sitko, dodaj plaster suszonej pomarańczy wlej miodu i…chciałoby się napisać, zajadaj, ale dziś napisze, na zdrówko.
 • Proste prawda…oczywiście, że tak.
YouTube – Rafalcook – Subskrybuj ❗❗❗już teraz ?
YouTube – Rafalcook
Tło fotograficzne vol. 1
Tło fotograficzne vol. 2
Decha Vintage vol. 1
cRc

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

Skomentuj

[instagram-feed]
%d bloggers like this: