Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Antipasti ? Francja / France

Lyonnaise sałatka

Lyonnaise sałatka z miasta Lyon we Francji

Lyonnaise sałatka z miasta Lyon we Francji, Lyonnaise, czyli Lyon ?.

Sałatka Lyonnaise wywodzi się z tak zwanej Kuchni lionezowej, którą zapoczątkowała w XVI wieku Katarzyna Medycejska.

Zabrała ona swoich kucharzy do Francji, by Ci stworzyli dania zarówno z lokalnych produktów jak i z tych dostępnych w całej Francji.

Salatka Lyonnaise

Lyonnaise stała się jednym z podstawowych dań w kartach Bouchon, czyli małych bistro czy też knajpek, które serwują dania z lokalnych i sezonowych produktów i dlatego menu w tych miejscach może się zmieniać niemalże codziennie. 

Uważa się, że Bouchon jest dziedzictwem kulinarnym miasta Lyon, które było przez lata na skrzyżowaniu szlaków handlowych. 

Matki Lyonu to termin, który pojawił się w XVIII wieku. Były to panie, kobiety, matki, które służyły w bogatych rodzinach. 

Porzuciwszy swoje zajęcie, zaczęły zakładać własną działalność i tworzyć receptury kulinarne, proste i pyszne, ale wykwitnie podane. 

Czyli jestem taka trochę matka ?.

Salatka z Lyon

Na zakończenie mojej przydługiej wypowiedzi, życzę Ci smacznego. 

Oczywiście potrzebujemy kilku składników

  • Bekon – 9 plastrów, ja użyłem w plastrach, możesz użyć w kostkach.
  • Rukola – oczywiście najlepsza by była Cykoria Kędzierzawa, ja niestety takiej nie dostałem.
  • Oliwa z oliwek najwyższej jakości oczywiście z Domu Oliwnego – 2-3 łyżki
  • Grzanki – na które przepis znajdziesz tutaj
  • Dresing
  • Oliwa z oliwek oczywiście z Domu Oliwnego – 3 łyżki
  • Musztarda Dijon – 1 łyżka
  • Ocet winny czerwony – 1 łyżka
  • Szalotka – 1 sztuka drobno posiekana
  • Jajko w ubraniu
  • Jajko – 2-3-4 sztuki
  • Ocet winny biały – 1-2-3 łyżki
Lyonnaise

Jeśli mamy już składniki, sałatkę Lyonnaise czas zrobić

  • Po pierwsze ja użyłem całych plastrów bekonu, więc napiszę o tym. Połóż je na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180-200 stopni na jakieś 10 – 15 minut, aż bekon będzie cudownie spieczony.
  • Po drugie wymieszaj wszystkie składniki na dresing ze sobą.
  • W międzyczasie oczywiście robisz grzanki z tego przepisu❓.
  • Po trzecie kiedy bekon jest już gotowy i lekko przestygł, połam go na mniejsze kawałki.
  • Po czwarte zagotuj wodę w rondelku z łyżka octu, jajko wbij do miseczki. Kiedy woda bulgocze, zakręć ją łyżka i w środek wlej jajko, lekko zamieszaj i poczekaj aż to żółte w środku ubierze się w koszulkę lub koszule nie wiem w czym jajka chodzą ?
  • Na koniec czas złożyć Lyonnaise w całość. Nałóż rukolę, polej oliwą z oliwek oczywiście ze Sparty, polej dresingiem, dodaj kilka kawałków bekonu, grzanek i w środek ubrane jajko. Przyznam, że pierwszy raz robiłem tak jajko ? zjadaj.
Dom Oliwny - LoLive - Lyonnaise

Jeśli nie lubisz z jakichś powodów blogów ?, a masz Instagram, zapraszam do obserwowania mojego skromnego profilu, gdzie już od jakiegoś czasu są przepisy pod zdjęciami.

Będzie mi oczywiście bardzo miło.

Pozdrawiam Rafalcook.

Wystarczy kliknąć zdjęcie poniżej ⤵️

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. Agata :

    Mistrzostwo ???

    1. Smaczna była ?

Skomentuj

[instagram-feed]