Możesz nie mieć nic… Ale jeśli masz pasje… to tak jak byś miał wszystko…

Polska / Poland Ziemniak w Kuchni Świata / Potato in the Kitchen of the World

Placek Ziemniaczany z sosem pieprzowym

Placek Ziemniaczany

Placek Ziemniaczany z sosem pieprzowym.

Potato cake

Czy z ziemniaka można zrobić wszystko ❓

Oczywiście, że tak. Jeśli zajrzysz tutaj, mój drogi czytelniku, znajdziesz tam ziemniaki gotowane, smażone, pieczone, lody z ziemniaka, ciasto czekoladowe z ziemniaka, a nawet ziemniaczaną Panna Cottę.

Dzisiejszy placek ziemniaczany powstał na szybko. Ot tak, by coś przekąsić, bo i sosu pieprzowego trochę zostało i jeść w końcu coś smażonego po operacji też się już chciało.

Sos pieprzowy

Wystarczy kilka minut, ostry nóż, pięć składników i można zajadać się pysznym plackiem ziemniaczanym, na zewnątrz chrupiacym a w środku miękkim.

Czy placki ziemniaczane to polski wynalazek? Może tak, może nie, ponieważ znajdziesz je w Kuchni Białorusi, Ukrainy, Rosji, Austrii, Niemiec, Węgier, Szwajcarii, Anglii czy też kuchni żydowskiej.

Placek Ziemniaczany

Wszędzie różnią się one lekko od siebie.

Mogą być z sosem paprykowym, śmietaną, cukrem, rybą, boczkiem, cebulą, z jajkiem lub też bez jajka, z mąką lub też i bez niej.

Jak widzisz mój drogi czytelniku, możliwości podania Placków ziemniaczanych są nieograniczone.

Ale wszędzie zapewne są tak samo pyszne.

Sos pieprzowy i placek z ziemniaków

Na zakończenie mojej przydługiej i jakże nudnej wypowiedzi, życzę Ci smacznego z moim Plackiem ziemniaczanym.

  • Ziemniaki 2-3 sztuki
  • Cebula 1sztuka
  • Mąka ziemniaczana 3-5 łyżek
  • Sól do smaku
  • Pieprz świeżo zmielony do smaku
  • Szczypiorek
  • Olej rośliny kilka łyżek
  • Po pierwsze ziemniaki pokrój na cienkie julieny, podobnie zrób z cebulą.
  • Po drugie wymieszaj ziemniaki, cebulę i mąkę ziemniaczaną. Dopraw solą i pieprzem.
  • W międzyczasie rozgrzej patelnię, wlej oliwę.
  • Po trzecie połóż mieszankę z ziemniaków na rozgrzaną patelnię i smaż je z jednej strony aż będą miały złoto brązowy kolor. Obróć placek ziemniaczany na drugą stronę i zrób podobnie.
  • Na koniec przełóż na talerz, posyp szczypiorkiem i zjadaj z sosem pieprzowym, na który przepis znajdziesz tutaj.
  • Smacznego.
Placek Ziemniaczany

RafalCook

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak powstała Twoja ulubiona potrawa❓ Czy wiesz, skąd pochodzi sushi, pierogi, czy spaghetti❓ Każda potrawa ma swoją historię, która sięga czasów sprzed wieków. Na moim kanale na YouTube i Blogu staram się odkrywać tajemnice ulubionych dań z różnych krajów.

Pierogi - jedno z najpopularniejszych dań kuchni polskiej - mają swoje korzenie w Azji Środkowej. Początkowo były to małe kawałki ciasta, wypełnione mięsem lub warzywami, gotowane w wodzie. Z czasem pierogi zyskały na popularności w Europie Wschodniej, a dziś są uwielbiane na całym świecie.

Sushi - popularne danie kuchni japońskiej, powstało w VII wieku, kiedy to ryby były przechowywane w beczkach z ryżem, aby zachować ich świeżość. Z czasem ryż stał się stałym składnikiem sushi, a danie zyskało na popularności nie tylko w Japonii, ale na całym świecie.

Spaghetti - danie kuchni włoskiej, ma swoje korzenie w Chinach. W wiekach przed naszą erą Chińczycy jedli makaron z mąki pszennej, który był wytwarzany w specjalnych formach. W XIII wieku Marco Polo sprowadził makaron do Włoch, gdzie stał się popularnym daniem.

I wiele, wiele innych, które znajdziesz na stronie

Tak wiele potraw ma swoją historię, a odkrywanie jej może być fascynującym doświadczeniem. Warto poznać tło kulinarnych tradycji, które ukształtowały nasze ulubione dania.

A Ty mój drogi czytelniku - podglądaczu jakie potrawy uwielbiasz ❓Czy znasz ich historię❓ Podziel się swoimi ulubionymi daniami i ich historią w komentarzach.

Zapraszam.

Możesz również polubić…

Skomentuj

[instagram-feed]