Kare Raisu, krótka historia japońskiego curry.
Kare Raisu to zachodnia potrawa tak zwana — yshoku — która została wprowadzona do japońskiej kuchni podczas — Restauracji Meiji 1868-1912.
Przez blisko 250 lat Japonia była zamknięta dla zachodu.
Zagraniczne wyjazdy lub wjazdy, były nawet karane śmiercią, natomiast wiata buddyjska i shinto, oczywiście zabraniały spożywania mięsa.
Legenda czy prawda Fakt, czy mit ❓
Jedna z legend głosi, że głodujący japoński chłopiec ukrył się na pokładzie brytyjskiego statku.
W dzień, kiedy został odnaleziony, oczywiście marynarze jedli, curry, które było podawane raz w tygodniu.
Rzecz jasna obiad tak chłopcu smakował, że po powrocie opowiedział o tym daniu, a wieść oczywiście szybko się rozniosła.
Powyższa opowieść to raczej — legenda — bardziej prawdopodobne jest to, że w roku 1868 cesarz Meiji otworzył Japonię dla zachodu i dodatkowo w roku 1872 zniósł zakaz jedzenie mięsa, co oczywiście raz na zawsze zmieniło dietę tego pięknego kraju…tak słyszałem, bo nie byłem oczywiście 🙂
Ta można śmiało powiedzieć mój drogi czytelniku — podglądaczu — rewolucja — w Japonii, zbiegła się ze szczytem brytyjskich rządów kolonialnych.
W XVIII wieku Brytyjczycy zaczęli wprowadzać do swoich posiłków wiele dań z kolonialnej kuchni w tym oczywiście z Indii, gdzie jak zapewne wiesz mój drogi czytelniku — podglądaczu, królowało curry.
W Roku 1772 brytyjska firma — Crosse & Blackwell — wprowadziła na rynek pierwszy w Wielkiej Brytanii proszek — curry.
Blisko sto lat później, bo w roku 1870, dzięki uprzejmości brytyjskiej marynarki wojennej, curry zostało wprowadzone do Japonii, jako danie zachodnie, na bazie zasmażki i proszku curry, wspomnianej wcześniej firmy.
Danie, chociaż na początku było podawane tylko w zachodnich restauracjach w Japonii, szybko zyskało sławę i rozgłos.
Tak powstało japońskie curry, czyli Kare Raisu.
Tragedia, która się wydarzyła w Japonii w roku 1923, mianowicie trzęsienie ziemi, które zniszczyło wiele miast w tym Tokio i oczywiście wiele restauracji, doprowadziło do tego, że Kare Raisu zaczęło pojawiać się już wszędzie z racji dostępności i dość niskiej ceny.
Od tego momentu japońskie curry stało się niemalże potrawą narodową wśród Japończyków.
Na zakończenie, odpal mój kanał na YOUTUBE, ZASUBSKRYBUJ, daj LAJKA i pożryj ze mną Kare Raisu.
Składniki
Curry Przyprawy, ilość użyj według oczywiście własnych upodobań. Ja użyłem wszystkich przypraw, już zmielonych, jeśli mój drogi czytelniku — podglądaczu, użyjesz całych ziaren, oczywiście podpraż je lekko na patelni, a później ugnieć w moździerzu.
- Kolendra
- Kmin Rzymski
- Kozieradka
- Kardamon
- Czarny Pieprz
- Koper Włoski
- Cynamon
- Goździki
- Anyż
- Kurkuma
- Chili
- Gałka Muszkatołowa
- Sól
- Imbir
Gulasz
- Filety z ud kurczaka 3-5 sztuk
- Sól do smaku
- Pieprz świeżo zmielony do smaku Olej roślinny 5-7 łyżek
- Cebula 1-2 sztuki
- Marchewka 1-2 sztuki
- Groszek mrożony 250 gram
- Bulion z kurczaka 500 ml
- Bulion Dashi 500 ml
- Ziemniaki 3-5 sztuk
- Jabłko 1 sztuka
- Sok i Skórka z pomarańczy
- Przyprawa domowa Curry
Dodatki
- Ryż biały
- Imbir marynowany
Kare Raisu
Przygotowanie
Curry Przyprawy
- Po pierwsze tak jak pisałem wyżej, jeśli używasz ziaren, podpraż je lekko na patelni, następnie ugnieć w moździerzu i wymieszaj, jeśli używasz już sproszkowanych – ja takich użyłem – oczywiście wymieszaj je wszystkie razem, w ilościach Tobie mój drogi czytelniku – podglądaczu odpowiednich.
Gulasz
- Po pierwsze przygotuj mięso, filety z ud kurczaka dopraw solą i pieprzem.
- Po drugie rozgrzej nieprzywierającą patelnię i wlej olej, połóż kurczaka i oczywiście obsmaż go z dwóch stron na złoto – brązowy kolor, następnie przełóż na talerzyk.
- Po trzecie w razie potrzeby dolej oleju i wrzuć pokrojoną w pół talarki cebulę.
- Po czwarte używając techniki krojenia:
Ran-giri – 乱 切 り – pokrój marchewkę w nieregularne kształty, ale oczywiście tej samej wielkości. Jest to bardzo przydatna technika krojenia, ponieważ zwiększa powierzchnię każdego kawałka, co pozwala na szybsze gotowanie i wchłanianie większej ilości smaku, często używany do gulaszu, curry i zup.
- Po pierwsze weź oczywiście obraną marchewkę, odetnij kawałek pod kątem jakieś 45 stopni.
- Po drugie obróć marchew o 45 – 90 stopni i zrób kolejne cięcie.
- Oczywiście powtarzaj, aż pokroisz cała marchew.
- Po piąte wrzuć marchew, ziemniaki pokrojone na wielkość kęsa i chwilę smaż i mieszaj.
- Po szóste dodaj pokrojone i obrane jabłko, oczywiście bez gniazda na pestki, wymieszaj, wlej bulion, dashi, sok z pomarańczy, wsyp skórkę z pomarańczy i przyprawę curry, którą wcześniej zrobiłeś mój drogi czytelniku – podglądaczu.
- Po siódme kurczaka pokrój oczywiście na wielkość kęsa, dodaj do sosu, wymieszaj, zmniejsz temperaturę i gotuj, aż warzywa będą miękkie.
- Na koniec, kiedy warzywa będą niemalże gotowe, a sos zgęstnieje, wsyp groszek, wymieszaj i grzej, aż groszek się zagrzeje.
- Podawaj oczywiście z białym ryżem i marynowanym imbirem, co zresztą zobaczysz na moim filmie na YouTube, na który Cię Zapraszam.
[…] Edo, inaczej Tokugawa, to okres w historii Japonia przypadający na około 1600 rok a kończący się w roku 1868, a jak już wiesz mój drogi czytelniku — podglądaczu w tym okresie zaczęła się era — Restauracji Meiji. […]